Több étkezési jegyet és üdülési csekket kapunk jövőre


Jövőre a 2008-as szja-törvény módosításai nyomán akár évi 20.700 forint is lehet az adómentes iskolakezdési támogatás, emellett növekszik a hideg- és melegétkezési utalványok, valamint az üdülési csekkek értéke is. A cafeteria-elemeket érintő jövő évi módosításokról Dr. Renneczéder Éva ügyvéd, cafeteria jogi szaktanácsadót, a Ren-R Kft. PALETTÉRIA projektvezetőjét kérdezte az mfor.hu.

Dr. Renneczéder ÉvaDr. Renneczéder Éva

- Milyen várakozások előzték meg a 2008. évi személyi jövedelemadó törvény módosítását? Hogyan alakult a szabályozás ehhez képest?

- A gazdaság vállalati szereplői 2005 ősze óta, amikor is váratlanul következtek be szigorítások a természetbeni juttatásokkal kapcsolatosan, továbbá a 2006-os őszi és téli módosításokat követően szkeptikusan tekintettek a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény idei, rendszerszerű módosítása elé.

A cégek leginkább az évi 400 ezer forintig adómentesen adható juttatások szigorításától, illetve az adóköteles természetbeni juttatások közterhei százalékos mértékének esetleges növekedésétől tartottak. Győztek az optimisták!

A cafeteria, azaz a választható béren kívüli juttatási rendszerek derékhadát képviselő juttatások terén semmilyen érdemi szigorítás nem történt, sőt, számos rendkívül pozití változás tapasztalható, különösen a kevéssé barátságos általános adókörnyezetet tekintve.

- Melyek a legfőbb pozitívumok?

- A személyi jövedelemadó törvény és kapcsolódó szabályai számos előnyös változása szolgáltat okot arra, hogy 2008-ban még több vállalat térjen át a cafeteria rendszerre.

A pozitív adóváltozások között elsőként a kötelező legkisebb munkabér (rövid nevén a minimálbér) havi bruttó 69 ezer forintra emelkedését célszerű említeni, hiszen számos cafeteria elem, természetbeni juttatás adómentességi értékhatára kötődik ehhez.

Nem lehet kellőképpen hangsúlyozni azt az előnyt, amelyet a munkavállalók azáltal élvezhetnek, hogy a munkáltatók akár havi 20.700 forint összegű adómentes munkáltatói hozzájárulást folyósíthatnak munkavállalóik önkéntes egészségpénztári számlájára.

További pozitívum, hogy mind a munkavállaló, mind közeli hozzátartozója személyenként akár évi 69 ezer forint névértékű üdülési csekket kaphat adómentesen, mivel 2008. január 1-től a munkavállalók és közeli hozzátartozóik számára - ha ingyenesen vagy kedvezményesen kapnak a munkáltatótól vagy a szakszervezettől, szövetkezettől, gazdasági társaságtól személyes közreműködőként a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány által kibocsátott, névre szóló üdülési csekket - e természetbeni juttatás legfeljebb évente az adóév első napján érvényes havi minimálbér összegéig, azaz 69 ezer forintig adómentes.

Előnyös, hogy - a minimálbér és a garantált bérminimum megállapításáról szóló 316/2005. (XII. 25.) kormányrendeleten alapuló minimálbér növekedés alapján - megnövekedett a munkavállalónak és a vele közös háztartásban élő hozzátartozónak juttatható termék, szolgáltatás vagy ezekre szóló utalvány adómentesen biztosítható értéke.

2008-ban ugyanis adómentes a szakszervezet által a tagjának, nyugdíjas tagjának, az említett személlyel közös háztartásban élő közeli hozzátartozónak, az elhunyt tag közeli hozzátartozójának, továbbá a munkáltató által a munkavállalójának, a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozójának, az elhunyt munkavállaló közeli hozzátartozójának, valamint a szakképző iskolai tanulónak, kötelező szakmai gyakorlatának ideje alatt a hallgatónak, továbbá - ha a volt munkáltató vagy annak jogutódja a juttató - a nyugdíjban részesülő magánszemélynek és vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozójának legfeljebb évi három alkalommal adott termék, szolgáltatás, illetve az ezekre szóló utalvány értékéből alkalmanként az adóév első napján érvényes havi minimálbér tíz százalékát meg nem haladó rész.

E szabály alapján a munkáltató a munkavállalójának, továbbá a vele közös háztartásban élő valamennyi közeli hozzátartozójának személyenként és évente akár 20.700 forint össznévértékű természetbeni juttatást biztosíthat adómentesen.

Fontos tudni, hogy előnyösen változott az önkéntes nyugdíjpénztári szabályozás is: havonta a minimálbér ötven százalékáig, azaz akár havi 34.500 forintig is terjedhet az adómentesen nyújtható önkéntes nyugdíjpénztári munkáltatói hozzájárulás.

Megnövekedett a munkáltatók szociális–jóléti juttatási tere, egyebek mellett azáltal is, hogy nőtt az iskolás gyermekeket nevelő családok számára nyújtható munkáltatói juttatás összege. 2008-ban akár a minimálbér harminc százalékáig terjedő, azaz évi 20.700 forint összegű is lehet az adómentes iskolakezdési támogatás.

- Vannak-e egyéb adómentes juttatások?


- Rendkívül népszerű az internetdíjak munkáltató általi átvállalása: ez 2008-ban is adómentes. (Figyelembe véve az Szja., tv. 71. §-a szerinti, a munkaviszony hosszával összefüggő, "négyszázezer forint/év" szabályt is.) Változatlanul nem tekinthető adómentes juttatásnak a digitális televíziózás, a digitális telefonálás és a mobilinternet-költség átvállalása.

Bár a Fővárosi Közgyűlés csak decemberben fogja megállapítani a tömegközlekedési utazási bérletek árát, mind a fővárosi, mind a vidéki helyi közlekedési bérletek árának megtérítése változatlanul adómentes juttatás. (Figyelem: négyszázezer forint / év!)

Átláthatóbbá vált a művelődési intézményi szolgáltatások rendszere, a személyi jövedelemadó törvény ugyanis egyértelműen meghatározza a művelődési intézményi szolgáltatások körét: könyvtári, levéltári szolgáltatás; múzeumi szolgáltatás, kulturális örökség védelme; előadóművészet, filmvetítés, állat-, növénykert, védett természeti érték bemutatása, közművelődési intézmény által nyújtott felnőtt- és egyéb oktatás. A pontosított szabályozás szerint adómentes a művelődési intézményi szolgáltatás és az ennek igénybevételét megkönnyítő utalványos alakzat is, de a négyszázezer forint / év szabályt itt is figyelembe kell lenni.

Fontos tudni, hogy az önkéntes egészségpénztárakkal kapcsolatosan nem csak az adómentes munkáltatói hozzájárulás növekedése havi 20.700 forintra előnyös változás, hanem az egészségszámlákon felhalmozódott fedezet egészségbiztosítási célú adómentes felhasználhatósága is bővült.

2008-tól minden, az önkéntes egészségpénztárhoz a tag által bejelentett szolgáltatásra jogosult személy fejenként és évente 69 ezer forintig igényelheti az aktív sportolással kapcsolatos költségei egészségpénztári megtérítését, továbbá adómentesen elszámolható az egészségszámláról
az Országos Gyógyszerészeti Intézet által kiadott engedélyszámmal és forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező, gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású termékek ára is.

.



Velünk jobban jársz!

Budai ingatlaniroda keres több éves tapasztalattal rendelkező ingatlan tanácsadó munkatársakat.

Ha úgy szeretnél együtt dolgozni az ingatlanpiacon közel 15 éve sikeres vezető kollégáinkkal, hogy közben a jutalék jelentős része (kétharmada) is Nálad marad, fényképes önéletrajzzal jelentkezz a pszentesi@primalak.hu e-mail címen, vagy lépj kapcsolatba velünk telefonon, a 06-30-839-37-74-es számon!

hirdetés
Szertefoszlottak az illúziók a magyar reklámpiaconSzertefoszlottak az illúziók a magyar reklámpiacon

Az elmúlt egy évben a maradék illúzió is szertefoszlott a reklámpiac rövid távú magára találását illetően, derül ki a Kantar Media kutatásából. A listaáras költéseket vizsgálva az adatok ugyan még minimális növekedést mutattak, a növekvő kedvezmények miatt ugyanakkor milliárdok tűntek el a piacról.

.
Olvasói sarok - fórum
[ 2012-02-11 ] Végre leszállt a Malév - Suzka
" Álljon meg a szentséges körmenet!! Az ember azt hinn..."
[ 2012-02-11 ] Tényleg nem érti Lázár, hogy milliárdos károkat okoz? - Épelméjű
" @cinka "a bankárok soha nem voltak hülyegyerekek" ..."
[ 2012-02-10 ] Már a tőzsdén is beköszöntöttek a mínuszok - tözsdebéka
" dehát ez szép a tözsdében,mikor mindenki fagyhalált ..."
[ 2012-02-10 ] Havi több tízezer forintos könnyítés lehet az új árfolyamgát - B_K
" Megpróbálok segíteni, de én is csak a ma benyújtott ..."
[ 2012-02-10 ] Orbán: a jogászhallgatók számár nullára kellett volna visszavenni - carey200
" A jogász kari létszámokat Orbán egyetemre kerülése e..."
További témák >>
hirdetés
elrejt
 
.