DigiTV: kiállta az első támadást


A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nem indított versenyfelügyeleti eljárást a DigiTv szolgáltatását nyújtó Egyesült Magyar Kábeltelevízió (EMKTV) Kft. ellen. Az EMKTV ügyvezetője leismerte, hogy árvitájuk van a TV2-vel. Az ügy előzményeként a TV2 pert helyezett kilátásba az EMKTV ellen, mivel szerintük engedélyük nélkül továbbítják a DigiTV-én a TV2 műsorát.

A

GVH-hoz két hónapja érkezett panasz

az EMKTV Kft. Digi TV szolgáltatására vonatkozóan. A panaszosok többek között kifogásolták azt, hogy panaszolt szolgáltatását önköltségi ár alatti érékesítési áron, dömpingáron kínálja.

Kevesebb szolgáltatás, olcsóbb ár

A versenytörvény rendelkezései alapján a GVH akkor rendel el vizsgálatot, ha a sérelmezett magatartás, tevékenység vagy állapot a versenytörvény rendelkezéseit sértheti, feltéve, hogy az eljárás a GVH hatáskörébe tartozik, és az eljárás lefolytatását a közérdek védelme szükségessé teszi - tudatta az mfor.hu-val dr. Kovács Anita, a GVH Infokommunikációs Iroda vezetője.

DTH digitális műholdas szolgáltatást a panaszolt piacra lépését megelőzően Magyarországon kizárólag a UPC csoporthoz tartozó Monor Telefon Társaság Rt. nyújtott UPC Direct néven. Az EMKTV Kft. ehhez hasonló, szintén az ország egész területén elérhető szolgáltatást indított DIGI TV néven. A GVH szerint mindkét szolgáltatás ugyanazon technikán alapul, melyet az igénybe vevők egy parabola antenna és egy beltéri egység segítségével foghatják készülékükkel a digitális programot.

A panasz alapjául szolgáló eltérő árak ugyanakkor a versenyhatóság szerint eltérő szolgáltatást fednek. A UPC Direct családi csomagja 46 csatornát tartalmaz - amely esetében beltéri egységgel további közel 100 csatorna és számos rádió fogható -, és ennek listaára havi 5290,- forint. Ezzel szemben a Digi Tv szolgáltatása csupán 34 csatornát tartalmaz, ráadásul a UPC által biztosított Elektronikus Műsorfüzethez hasonló szolgáltatást sem nyújt. Ennek megfelelően természetesen listaára is alacsonyabb, 2700,- Ft havonta.

A UPC kábeltelevíziós-, illetve a társaság "UPC Direkt" szolgáltatása nem azonos

A GVH szerint a panaszolt Digi TV nevű szolgáltatása tehát UPC csoport DTH szolgáltatása helyettesítőjének tekinthető. Mivel a termékre jellemző változatos fogyasztói igényeket más-más módon elégítik ki, ezért a két szolgáltatást nyújtó vállalkozás egymás versenytársainak tekinthető.

Sem erőfölény, sem azzal való visszaélés nem állapítható meg

Mindezek alapján panaszolt erőfölénye az érintett piacon nem valószínűsíthető. Gazdasági erőfölény valószínűsíthető hiányában a gazdasági erőfölénnyel való visszaélés is kizárt. Másrészt elmondható, hogy a túlzottan alacsony ár alkalmazása akkor jogellenes, ha ténylegesen alkalmas a konkurensek érintett piacról való kiszorítására, vagy piacra lépésük akadályozására. A jogszabályok szerint a fentiek akkor érvényesülnek, ha a túlzottan alacsony árat alkalmazó vállalkozás a versenytársainál jóval nagyobb pénzügyi erőt képvisel, jó kilátásai vannak arra, hogy a kampány során elszenvedett veszteségnél nagyobb profitra tegyen a későbbiekben szert, és hogy az érintett piacon a belépési korlát olyan magas legyen, amely még felemelt árak esetén is valószínűtlenné teszi új szereplő gyors piacra lépését.

A GVH szerint egyik feltétel sem teljesül, hiszen a hasonló szolgáltatást nyújtó UPC csoport jelentős tőkeerejű vállalkozásnak tekinthető, nem beszélve arról, hogy a szükséges technológia birtokában új szereplő gyors piacra lépése sem zárható ki, amit éppen panaszolt piacra lépése is alátámaszt. A fentiekre tekintettel mivel sem panaszolt gazdasági erőfölényes pozíciója, sem az azzal való visszaélés nem volt valószínűsíthető - a GVH nem indított versenyfelügyeleti eljárást.

.



Energetikai tanúsítvány

Az ingatlanokról, amelyekben életünk java részét töltjük és amelyekre az összes elfogyasztott energia mintegy 40 százalékát fordítjuk, eddig nem igazán tudtuk, mennyire takarékosak. Persze a rezsiszámlákon keresztül tisztában vagyunk egy-egy lakóingatlan "energiazabálásáról", de ezeknek az információknak csak akkor leszünk maradéktalanul a birtokában, ha már megvettük, vagy kibéreltük a lakást vagy házat. Ez pedig már késő.

Energetikai tanúsítványok a Primalaktól

hirdetés
XI. Mfor Marketing Konferencia

Direkt Marketing: Fókuszban az adat
Jelentkezzen most!

.
Olvasói sarok - fórum
[ 10:51 ] Magyar milliomosok szórakozása lesz nyáron a londoni olimpia - bodza bokor
" Inkább megyek dögleni a tengerpartra, és jó lesz nek..."
[ 2012-05-24 ] Több ezerrel magasabb lehet a bajba jutott adósok bérleti díja - BBCS
" Nem, Kósa úr. Valóban nem várható el senkitől, hogy ..."
[ 2012-05-24 ] A PROJEKTMENEDZSER VÁLLALATI KULTÚRÁT BEFOLYÁSOLÓ LEHETŐSÉGEI, MÓDSZEREI - Klimkó Gábor
" Nem tudok részt venni az összejövetelen, ezért vagy..."
[ 2012-05-23 ] Újabb 3000 ember otthonát árverezhetik el - bankár
" Hogy mi lehet a háttérben? http://bankar.blog.hirsz..."
[ 2012-05-23 ] A héten nem változik az üzemanyagok ára - szakipeet
" Kis megkönnyebbülés, de nem tudom meddig.. be kell s..."
További témák >>
hirdetés
elrejt
 
.