Huszonkét év nő nélkül


Nézem a foci Eb-n a francia-románt, és arra gondolok, milyen jó most keleti szomszédainknak. Merthogy ők tudnak valamit, amit mi már elfelejtettünk. Úgy huszonkét éve.

Nekünk csak ez maradt... (Mfor-montázs)

Mármint örülni. Valaminek. Magunknak, úgy közösen, egy országként - hogy van egy csapatunk, ami valahol egy kicsit mindannyiunké.

Ha belegondolok, iszonyúan szánalmas, hogy 1986 óta minden nagyobb, térségbeli állam, a legszakadtabb, leglúzerebb, leglesajnáltabb ország is képes volt legalább egyszer egy olyan focicsapatot szülni, amely kijutott egy Eb-re vagy vb-re - minket kivéve. (Meg a szlovákokat, de nekik legalább ott van a gazdasági csoda.) Meg egy-két olyan futballistát, akit azért megjegyzett a világ: a horvátoknak volt egy Sukerük, a románoknak egy Hagijuk, a bolgároknak egy Sztojcskovuk, a szerbeknek egy Szavicsevicsük, a cseheknek egy Poborskyjuk, az osztrákoknak egy Toni Polsterük, aki akkor is vidáman kötögette gatyamadzagját a kezdőkörben, ha éppen egy-nullra ment ellenük Feröer-szigetek.

Nekünk meg volt egy rakás talentumunk, akik nagy ígéretnek indultak - aztán annyiban is maradt a dolog. Mint például a bongyor, fekete hajú, európai szinten is kimagaslóan tehetséges fradista srác, akit anno azért köptek le egy edzésen anyaegyesületében, mert túl szorgalmasan futotta a bemelegítő köröket…

És akiből amúgy nem azért nem lett világsztár, mert rosszabb volt a génállománya, mint mondjuk Sztojcskové, hanem azért, mert felemésztette a közeg. Mint ahogy a magyar válogatott sem azért bukott el minden Eb- és vb-selejtezőt az 1986-os mexikói vb óta, mert génhibás kreténekből állt, hanem azért, mert az a társadalom, amelyben létezett, nem hitt benne. Mint ahogy saját magában sem hisz - még ma sem.

De hát mit is várhatunk egy olyan országtól, ahol még most, csaknem húsz évvel a rendszerváltás után is dúl a cinizmus, ahol a többség jobban tud örülni a másik kudarcának, mint sikerének, ahol a közösségek minden kis szegletében csontig hatol az irigység, ahol a kétszínűség a nyerő, ahol a munkaképes korúak majdnem fele otthon ülve várja a csodát, a segélyt, vagy feketézik - azaz meglopja a másikat, ahol az eladó szemével köpi le a vevőt, miközben kiszolgál, ahol a többség szarik mindenre, ami kívül van saját háza küszöbén, ahol hülyének nézik azt, aki közösségi szinten is mer nagyban gondolkodni (például olimpiát akar rendezni) - és ahol még mindig az a király, aki lóg a BKV-n.

Amíg ilyen a közeg, addig itt nem lesz foci - és más sem lesz. Addig marad a kárörvendés, a gúny, a szarkazmus - meg az, hogy kétévenként nézhetjük, mások hogyan csinálják.

És lehet itt kiigazítás, konvergenciaprogram meg huszonöt Bokros-csomag, semmi, de semmi nem tenne annyira jót ennek a saját magát szerencsétlenné tett ország lelkületének, mint egy foci Eb-re vagy álmodjunk nagyobbat, vb-re való kijutás - azaz egy önfeledt, minden gátat áttörő, össznépi mentális orgazmus.

wéberb

Menedzsment Fórum




Energetikai tanúsítvány

Az ingatlanokról, amelyekben életünk java részét töltjük és amelyekre az összes elfogyasztott energia mintegy 40 százalékát fordítjuk, eddig nem igazán tudtuk, mennyire takarékosak. Persze a rezsiszámlákon keresztül tisztában vagyunk egy-egy lakóingatlan "energiazabálásáról", de ezeknek az információknak csak akkor leszünk maradéktalanul a birtokában, ha már megvettük, vagy kibéreltük a lakást vagy házat. Ez pedig már késő.

Energetikai tanúsítványok a Primalaktól

hirdetés
XI. Mfor Marketing Konferencia

Direkt Marketing: Fókuszban az adat
Jelentkezzen most!

.
Olvasói sarok - fórum
[ 2012-05-25 ] Orbánék nagyon magabiztosak, de Brüsszel még közbeszólhat - Alex1
" Fogadnék 100K forintban, hogy ameddig volt Kisz titk..."
[ 2012-05-25 ] A Malév pilótái közül alig 10 százalék repül ismét - bankár
" Szárnyakat adunk a vágyainak???? ..."
[ 2012-05-25 ] Több ezerrel magasabb lehet a bajba jutott adósok bérleti díja - bankár
" Csak szerencsétlen nyámnyila birkák vagytok, akik k..."
[ 2012-05-25 ] Magyar milliomosok szórakozása lesz nyáron a londoni olimpia - bodza bokor
" Inkább megyek dögleni a tengerpartra, és jó lesz nek..."
[ 2012-05-24 ] A PROJEKTMENEDZSER VÁLLALATI KULTÚRÁT BEFOLYÁSOLÓ LEHETŐSÉGEI, MÓDSZEREI - Klimkó Gábor
" Nem tudok részt venni az összejövetelen, ezért vagy..."
További témák >>
hirdetés
elrejt
 
.