Az ingatlanokról, amelyekben életünk java részét töltjük és amelyekre az összes elfogyasztott energia mintegy 40 százalékát fordítjuk, eddig nem igazán tudtuk, mennyire takarékosak. Persze a rezsiszámlákon keresztül tisztában vagyunk egy-egy lakóingatlan "energiazabálásáról", de ezeknek az információknak csak akkor leszünk maradéktalanul a birtokában, ha már megvettük, vagy kibéreltük a lakást vagy házat. Ez pedig már késő.
OTP: mégsem lesz meg a 150 milliárd?
A 150 milliárdos cél elérhetőnek tűnik, de a portfólió minőségének alakulása nehezen határozható meg pontosan. A menedzsment nem a rövidtávú profitmaximálásra törekszik, az év végén megpróbálnak minél több céltartalékot képezni a jövő évre, ezért kicsivel akár el is térhet a 150 milliárdtól - vélekedik a menedzsment.
Lényegében az első két negyedévhez hasonló jó pénzügyi teljesítmény, erős jövedelmezőség jellemezte a negyedévet. A válságban a stabilitás, tőkeerősség a legfontosabb, ebben is jól teljesít az OTP. Az ügyfelek is a stabilitást, megbízhatóságot értékelhetik, ez az egész ország szempontjából megnyugtató. A jelenlegi likviditásból minden külső adósságot vissza tudnának fizetni 2015-ig - hangzott el a sajtótájékoztatón.
A vártnál jobb eredmény egy a tavalyi évről áthozott adópajzsnak köszönhető: a jelentős goodwill leírás miatt adódott egy jogszabályi lehetőség, ezt használta ki a bank. A magyar számviteli szabályok szerint négy éven keresztül egyenlő részletekben építhetik be, az IFRS-szabályok szerint pedig egyszeri tételként jelent meg.
"A negyedik negyedév eredményét a céltartalékolás mértéke fogja meghatározni, ez pedig attól is függ majd, mennyire romlik a portfólió" - jelezte Bencsik László. Pontos számot nem kívánt mondani, azonban azt elmondta, hogy ha semmi váratlan esemény nem történik, akkor elérhetőnek látszik a 150 milliárd forint "Ebből nem fogunk presztízskérdést csinálni, fontosabb lesz, hogy a jövő évet minél több tartalékkal tudjuk kezdeni" - tette hozzá.
A bank hitelportfóliója tovább romlott, a harmadik negyedév végén 8,9 százalék volt a 90 napon túli késedelmes fizetések aránya a második negyedéves 7,4 százalék után.
Bencsik László azt emelte ki, hogy negyedév/negyedév alapon már enyhülő mértékben romlott a portfólió. A hazai hitelek minősége javult, ami elsősorban a forint erősödésének volt köszönhető.
A hitelállomány növekedésére csoportszinten a jövő év második felében számít a bank, ha a jelenlegi folyamatok fennmaradnak, ezzel együtt a portfólió is javulásnak indulhat - vélekedik a menedzsment.
A legjelentősebb romlás Ukrajnában volt, a harmadik negyedévben a vállalati portfólióban jelentkeztek problémák, de erre fel volt készülve a bank menedzsmentje - vázolta fel Bencsik László. Keleti szomszédunknál az első negyedévben a lakossági hitelesek kerültek főleg bajba, a második negyedév egyfajta átmenet volt, most pedig a vállalati portfólió romlott.
A második negyedév végi 11,2 százalékról 19,4 százalékra ugrott az ukrán késedelmes hitelek aránya, azaz kishíján megduplázódott. A hitelek átstrukturálása is leginkább Ukrajnában volt jellemző az év első kilenc hónapjában, de ez főleg az első negyedévre volt jellemző. A harmadik negyedévben viszonylag kis mértékben folytatódott. Hasonló programot kezdtek Magyarországon és Bulgáriában is.
"Nehéz megítélni, mi fog történni Ukrajnában, jelenleg a legfontosabb, hogy választások lesznek januárban, a kampány pedig semmiképp nem tesz jót a gazdaságnak" - emelte ki a bank vezérigazgató-helyettese. Szerinte a választásokig nem is várható érdemi változás, utána viszont egy elég gyors konszolidáció indulhat el.
"A következő egy-két negyedévben nem számítunk hasonló mértékű portfólióromlásra Ukrajnában sem" - emelte ki a bank vezérigazgató-helyettese.
Adott esetben elképzelhető tőkeemelés az ukrán leánybanknál, ez nagyjából 30 millió eurós lehet - hangzott el a tájékoztatón.
Oroszországban nem lát problémákat a portfólió minősége szempontjából a bank menedzsmentje. Stabilizálódott, kismértékben javult a késedelmes hitelek aránya. Az orosz gazdaság egyértelműen fejlődik és a válságból való gyors kilábalás jeleit mutatja az OTP tapasztalatai szerint. Július óta például jelentősen nőtt az áruhitelek állománya.
Azt Bencsik László is elismerte, hogy a bank likviditási tartaléka jóval több az indokoltnál. "Ez egyik szempontból elveszett pénz, hiszen nem hitelezzük ki, azonban ebben nem segít, hogy visszaesett a hitelezés iránti kereslet" - vázolta fel a vezérigazgató-helyettes.

Eladó lakás 1061 Székely Bertalan u., Budapest VI. ker, 14 000 000 Ft
Eladó családi ház 1221 Budapest XXII. ker, 39 900 000 Ft
Eladó családi ház 2737 Kassai u., Ceglédbercel, Pest, 9 500 000 Ft
Eladó lakás 8100 Erdõdy, Várpalota, Veszprém, 6 000 000 Ft
Eladó lakás 1111 Kaptárkõ u., Budapest XI. ker, 12 500 000 Ft
Eladó lakás 1111 Pecz Samu u., Budapest XI. ker, 59 900 000 Ft
Eladó lakás 1111 Beregszász út, Budapest XI. ker, 28 500 000 Ft
Eladó lakás 1111 Frankhegy u., Budapest XI. ker, 12 500 000 FtTovábbi eladó ingatlanok
Kiadó lakás 1051 Váci u., Budapest V. ker, 100 000 Ft / hónap
Kiadó lakás 1061 Paulay Ede u., Budapest VI. ker, 80 000 Ft / hónap
Kiadó iroda 1051 Kossuth Lajos u., Budapest V. ker, 100 000 Ft / hónap
Kiadó lakás 1221 Liliomdomb Lakópark, Budapest XXII. ker, 90 000 Ft / hónap
Kiadó lakás 1131 Viza u. , Budapest XIII. ker, 120 000 Ft / hónap
Kiadó iroda 1111 Budapest XI. ker, 81 000 Ft / hónap
Kiadó iroda 1111 Budapest XI. ker, 49 300 Ft / hónap
Kiadó iroda 1111 Budapest XI. ker, 118 800 Ft / hónapTovábbi kiadó ingatlanok




Magyar milliomosok szórakozása lesz nyáron a londoni olimpia









