Az ingatlanokról, amelyekben életünk java részét töltjük és amelyekre az összes elfogyasztott energia mintegy 40 százalékát fordítjuk, eddig nem igazán tudtuk, mennyire takarékosak. Persze a rezsiszámlákon keresztül tisztában vagyunk egy-egy lakóingatlan "energiazabálásáról", de ezeknek az információknak csak akkor leszünk maradéktalanul a birtokában, ha már megvettük, vagy kibéreltük a lakást vagy házat. Ez pedig már késő.
Repjegyek száz euróért - tovább feszíti a húrt a Malév
Nem száll ki a recesszió miatt egyre vadabbá váló árversenyből a Malév: a magyar légitársaság átlagos jegyárai a korábbi 120 euróról tavaly 115 euróra, az idei első negyedévben pedig 100 euróra csökkentek. Bár ennek köszönhetően az utasszám és a járatok kihasználtsága jelentősen növekedett, az árbevétel 2009-ben ötödével visszaesett. A menedzsment abban reménykedik, hogy idővel sikerül majd optimalizálni utóbbi mutatót, ami – a milliárdos megtakarításokkal együtt – összességében csökkentheti a tavalyi brutális veszteségeket. Mfor.hu tudósítás.
Tovább növekedett a Malév utasforgalma és a járatok kihasználtsága az idei első negyedévben, jelentette be csütörtöki sajtótájékoztatóján Karim Makhlouf, a nemzeti légitársaság kereskedelmi vezérigazgató-helyettese. A fizető utasok száma 45 ezerrel emelkedett a tavalyi első három hónaphoz képest, ami plusz kilenc százaléknak felel meg. A load factor 6,1 százalékkal 58,4 százalékra ugrott, míg a ferihegyi piaci részesedés valamivel több mint egy százalékkal 39 százalékra nőtt.
Növekvő utasszám, csökkenő bevétel

A Malév pilótái közül alig 10 százalék repül ismét
Átvette a Malév két gépét a cseh Travel Service
A Budapest Airport hosszú távú megállapodást kötött a Malév leányokkal
Napokon belül megkaphatják a Malév dolgozói márciusi bérüket
Van igény budapesti központú nemzeti légitársaságra
Malév: április végén megkapják a pénzüket a dolgozók
A cégnek ezzel sikerült folytatnia a 2009-es pozitív trendeket: tavaly az utasszám hat százalékkal 3,3 millióra, a járatok telítettsége pedig 5,3 százalékkal 65,6 százalékra emelkedett, ami 43,5 százalékos piaci részesedéssel párosult. Mindeközben a légiipar összességében 6,9 százalékos utasszám-visszaesést és 0,3 százalékos kihasználtság-csökkenést volt kénytelen lenyelni, elsősorban a válság negatív hatásai, például a csökkenő kereslet miatt.
Már nem ilyen pozitív a kép a Malévnál a jegyárból származó bevételeket tekintve. Ezek ugyanis húsz százalékkal estek vissza tavaly - az iparág összességében 17, a régiós légitársaságok pedig 20-30 százalékos mínuszt könyveltek el. Azt nem tudni, hogy folytatódott-e a csökkenés az első negyedévben, Makhlouf ugyanis nem kívánt válaszolni az ezt firtató újságírói kérdésre.
100 euró/jegy
A komoly bevétel-visszaesés elsődleges oka, hogy a Malév folyamatosan csökkentette árait a forgalom-generálás érdekében. "Míg néhány éve még 120 euró volt az átlagos jegyár a cégnél (az egy utasra, egy leutazott szakaszra jutó átlagos bevétel - a szerk.) , addig tavaly 115, az idei első negyedévben pedig 100 euróra esett vissza ez a mutató” - mondta el az mfor.hu kérdésére a vezérigazgató-helyettes.
Hozzátette: mostani átlagáraik nem alacsonyabbak az iparági átlagnál, ráadásul messze elmaradnak a fapadosok magyar viszonylatban negyven eurós, átlagos jegyáraihoz képest. "Ezt tekintve nem hiszem, hogy túlontúl agresszív lenne az árstratégiánk" - magyarázta Makhlouf.
Utalt arra, hogy az árcsökkentés szükségszerű lépés volt. Az üzleti utasok száma ugyanis radikálisan visszaesett a válság miatt - jelenleg tíz százalék alatti a business class kihasználtsága -, így új ügyfeleket, többek között fiatalokat kellett átcsábítani a konkurens cégektől.
A vezérigazgató-helyettes reményei szerint lassan sikerül majd optimalizálni a bevételeket, ami - a milliárdos megtakarításokkal együtt - összességében csökkentheti a veszteségeket. A szakember ezzel kapcsolatban szintén nem kívánt konkrét számot közölni.
3,3 milliárdot spóroltak idén
Ami a költségoldalt illeti, a cég az év első három hónapjában 3,3 milliárd forinttal kevesebbet költött a működésre a tavalyi évhez képest. Egyrészt kevesebbet adtak ki a repülőgépek lízingdíjára, miután - az öt Fokker 70-es repülőgép kivonásával - csökkentették a flotta létszámát. Emellett a karbantartási költségek is mérséklődtek, hiszen a korábbi három típusból álló géppark helyett mára már csak két fajta géppel szállítják az utasokat.

A Malév pilótái közül alig 10 százalék repül ismét
Több mint 12 millió utast szállított a Wizz Air
Bővítette légi közlekedési tilalmi listáját az EU
Csak a frankfurti járatokat törölték Budapesten a németországi sztrájk miatt
Sztrájkolnak több német repülőtéren
Hévíz-Balaton Airport néven üzemel ezentúl a sármelléki repülőtér
Ezen felül az első negyedévben 485 millió forintot spórolt a légicég a tavalyi létszámleépítésnek és külföldi irodabezárásoknak köszönhetően, az üzemeltetési területen pedig 1,3 milliárd forinttal estek vissza a kiadások.
A kisebb flotta és a 11 százalékkal kevesebb járat miatt az üzemanyagköltségek csak egy százalékkal nőttek, miközben az üzemanyag tonnánkénti ára a 2009-es szinthez képest 45 százalékkal emelkedett.
24 milliárdos veszteség tavaly
A Malév tavaly rekordszintű, 24,4 milliárd forint mérleg szerinti veszteséget volt kénytelen elkönyvelni. A menedzsment szerint a veszteség kialakulására számos, a múltban történt hibás döntés is hatással volt.
A cég korábbi közleménye emlékeztet arra, hogy a Fokker 70-es repülőgépeket évtizedes használat után tavaly vonták ki a forgalomból, az elmúlt években ugyanakkor nem különítettek el összeget, ami fedezte volna a gépek visszaadásának költségeit, és nem terveztek be egyéb karbantartási munkákat sem ezekre a repülőgépekre. Ennek eredménye egy egyszeri, 4,8 milliárd forintos költség lett.
Emellett - a közlemény szerint - a korábbi "megbízhatatlan tulajdonosi viszonyok" is nagyban hozzájárultak a veszteséghez. A helyes finanszírozás hiánya miatt a légitársaság versenytársainál kedvezőtlenebb kondíciókkal tudott csak működni, kisebb kedvezményeket kapva számos beszállítótól. Másrészt a társaságot rendkívül drágán finanszírozták: 2009-ben 4 milliárd forintot fizettek ki kamatokra, a teljes pénzügyi kiadások összege pedig elérte a 15,6 milliárd forintot.
A cég tavaly egyébként 20 milliárd forinttal kevesebbet fordított üzemelési kiadásokra. A menedzsment számos régi előnytelen szerződést felmondott, több magas költségen működő külföldi irodát bezárt, jelentősen csökkentette a létszámot, egyszerűsítette a társaságon belüli bürokratikus eljárásokat, és egy olyan átlátható szervezetet hozott létre, mely lehetővé teszi a teljes kontrollt valamennyi költségelem felett.
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum

Eladó lakás 1061 Székely Bertalan u., Budapest VI. ker, 14 000 000 Ft
Eladó családi ház 1221 Budapest XXII. ker, 39 900 000 Ft
Eladó családi ház 2737 Kassai u., Ceglédbercel, Pest, 9 500 000 Ft
Eladó lakás 8100 Erdõdy, Várpalota, Veszprém, 6 000 000 Ft
Eladó lakás 1111 Kaptárkõ u., Budapest XI. ker, 12 500 000 Ft
Eladó lakás 1111 Pecz Samu u., Budapest XI. ker, 59 900 000 Ft
Eladó lakás 1111 Beregszász út, Budapest XI. ker, 28 500 000 Ft
Eladó lakás 1111 Frankhegy u., Budapest XI. ker, 12 500 000 FtTovábbi eladó ingatlanok
Kiadó lakás 1051 Váci u., Budapest V. ker, 100 000 Ft / hónap
Kiadó lakás 1061 Paulay Ede u., Budapest VI. ker, 80 000 Ft / hónap
Kiadó iroda 1051 Kossuth Lajos u., Budapest V. ker, 100 000 Ft / hónap
Kiadó lakás 1221 Liliomdomb Lakópark, Budapest XXII. ker, 90 000 Ft / hónap
Kiadó lakás 1131 Viza u. , Budapest XIII. ker, 120 000 Ft / hónap
Kiadó iroda 1111 Budapest XI. ker, 81 000 Ft / hónap
Kiadó iroda 1111 Budapest XI. ker, 49 300 Ft / hónap
Kiadó iroda 1111 Budapest XI. ker, 118 800 Ft / hónapTovábbi kiadó ingatlanok





Magyar milliomosok szórakozása lesz nyáron a londoni olimpia









