4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai Forbes magazin a héten tette közzé 400-as toplistáját a leggazdagabb amerikaiakról. A listát átböngészve három magyar hangzású vezetéknevet találtunk: Soros György, Steven Udvar-Hazy és Thomas Peterffy is hazánkban született, azonban mindhárman az Egyesült Államokban lettek milliárdosok. Mfor.hu-háttér.

Soros György neve sokaknak ismerősen hangzik, hiszen a magyar származású amerikai milliárdos rendszeresen ellátogat hazánkba, figyelemmel kíséri Magyarországot. Valószínűleg kevesebben hallottak Steven Udvar-Hazyról vagy Thomas Peterffyről, akik szintén hazánkból indulva lettek milliárdosok a tengerentúlon.

Soros György: a legismertebb magyar származású milliárdos

Soros György történetét már szinte mindenki ismeri itthon: a most 79 éves üzletember a második világháborút követően emigrált először Londonba, ahol közgazdaságtant tanult, majd onnan került az Egyesült Államokba. Soros fokozatosan építette fel tőzsdei karrierjét, mostanra a világ leggazdagabb hedge fund menedzsere, a 15. leggazdagabb amerikai a Forbes szerint.

Az üzletember vagyonát 13 milliárd dollárra (mintegy 2400 milliárd forint) becsülik a lista összeállítói. Vagyona mellett adakozásáról is híres a magyar származású tőzsdeguru, Bill Gates után ő fordította a legtöbb pénzt jótékony célra. Idén augusztusban például 35 millió dollárral segítette a New York-i iskolákat, hogy felszereléseket vegyenek 850 ezer gyermeknek, míg a válság által sújtott közép-kelet-európai országokat 100 millió dollárral támogatta.

A Forbes számításai szerint 1979 óta Soros már több mint 7 milliárd dollárt fordított jótékony célra. A nemzetközi színtéren Soros neve leginkább a brit font 1992-es beszakításával kapcsolódott össze, a becslések szerint akkor egyetlen nap alatt egymilliárd dollárt keresett, amikor a Bank of England megszüntette a rögzített árfolyamrendszert. Itthon idén tavasszal kapott félmilliárd forintos büntetést Soros alapja, mivel a PSZÁF szerint bebizonyosodott, hogy az OTP tavaly őszi beszakadása mögött is ők álltak.

Tavaly 8 százalékos hozamot produkált Soros alapja a válság közepette, míg idén eddig 18 százalékos profitnál tart - írja a Forbes cikke. A magyar származású üzletember egyébként hivatalosan 2007-ben nyugdíjba ment.

Steven Udvar-Hazy: a repülőgépguru

2,5 milliárd dolláros becsült vagyonával Steven Udvar-Hazy a 123. leggazdagabb amerikai. A most 63 éves üzeletember Soroshoz hasonlóan gyermekként hagyta el Magyarországot az 1956-os forradalom után, jelenleg az International Lease Finance repülőgépipari cég vezetője. A céget két magyar származású társával, Louise és Leslie Gondával alapította közösen.

A cégben lévő részüket üzlettársai 1990-ben eladták az AIG-nek 1,3 milliárd dollárért, majd még a biztosítótársaság részvényeinek beszakadása előtt értékesítették AIG-tuljadonrészüket. Az ILFC rendelkezik jelenleg a legnagyobb repülőgépflottával Amerikában: 824 Boeing és Airbus van összesen a tulajdonában, további 254 pedig megrendelés alatt van jelenleg. Ezeket a gépeket adja a társaság bérbe a légitársaságoknak. A magyar származású üzletember nevéhez fűződik az amerikai repülési és űrkutatási múzeum létrehozása, melyre 65 millió dollárt adott. Az üzletember jelenleg Beverly Hillsben él, négy gyermeke van.

Thomas Peterffy: a másik magyar tőzsdecápa

Thomas Peterffy is Budapesen született a világháború alatt, majd 1965-ben vándorolt ki Amerikába. A jelenleg 65 éves üzletember szintén a tőzsdén szedte meg magát, 1,5 milliárd dolláros becsült vagyonával a 236. leggazdagabb amerikai a Forbes listája szerint.

Peterffy műszaki rajzolóként kezdte karrierjét a tengerentúlon, majd számítógép programozóként dolgozott. A hetvenes években tűnt fel a New York-i Értéktőzsdén, 1977-ben 200 ezer dollárért lett tagja a börzének. 1993-ban hozta létre Interactive Brokers Group nevű cégét, melyet jelenleg is vezet. A vállalat 10 százalékát a tőzsdére vitte két éve, így már nem ő az egyedüli tulajdonos.

A Forbes listája szerint az elmúlt egy évben nagyjából stagnált Peterffy vagyona, egy másik üzleti oldal szerint pedig 2008-ban 1,3 millió dollárt kapott fizetésként az Interactive Brokerstől, de vélhetően emellett is voltak bevételei. A cég egyébként elsősorban elektronikus tőzsdei rendszereiről lett híres, egyes becslések szerint a világ opciós tőzsdei forgalmának ötödét ők bonyolítják. Peterffy jelenleg Greenwichben, Connecticutban él, 3 gyermeke van, feleségétől pedig elvált.

Természetesen könnyen lehet, hogy az említett három emberen kívül is vannak magyar származású milliárdosok Amerikában, akik azóta például nevet változtattak. A vezetéknevek alapján nekünk ez a három ember tűnt fel a Forbes listáján.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!