5p

A magyar gazdaság által megtermelt jövedelemből a lakosság 2012 június végén zárult évben 62,1 százalékban részesült. Ilyen alacsony szintre még a Bokros-csomag sem volt képes levinni a háztartások végső fogyasztását. Mfor.hu-háttér.

Historikus mélypont

Ugyan a kormány gazdaságpolitikájának egyik fő eleme a 2010-es kormányváltáskor a belső fogyasztás felpörgetése volt, a statisztika szerint soha ilyen kis arányt nem képviselt a GDP-ből a háztartások tényleges fogyasztása - legalábbis 1995 óta biztosan nem, hiszen a KSH adatsora eddig az évig nyúlik vissza.

A háztartások évesített gördülő tényleges fogyasztása, mely a fizetésből élelmiszerre, szórakozásra, lakhatásra stb. elköltött összegek mellett az állami transzfereket is (például gázártámogatás, gyógyszerár-támogatások, vasúti tarifakiegészítések, stb.)  tartalmazza, 2012 második negyedévében 13 708 milliárd forintot tett ki, ami a 2005-ös összehasonlító áron számolt 22 060 milliárdos GDP 62,1 százaléka. Ennél alacsonyabbra 1995 óta nem volt példa, pedig az elmúlt 17 évben számos jelentős esemény hatott drasztikus mértékben a háztartások fogyasztására. 1995-ben a Bokros-csomag megszorításainak eredményeként a háztartások fogyasztása 67,4-os GDP-hozzájárulásról 64,1 százalékig esett vissza. Ám még ez is nagyobb arányt képvisel, mint a jelenlegi 62,1 százalék. 

Majd, ahogy az a fenti grafikonon is látható, beindult a fogyasztásnövelés, és a Medgyessy-kormány jóléti gazdaságpolitikája a GDP arányában 70 százalék felé vitte a lakosság költéseit. 2006-tól viszont a kormányzati megszorítások eredményeként a háztartások fogyasztása elkezdett egyre kisebb arányt képviselni a gazdasági teljesítményből, majd a folyamatra rásegített a 2008 év végén kitört gazdasági válság. Ám még ekkor is a fogyasztás évesített gördülő összege a GDP-arányában a 2000-es évek szintjén volt, vagyis közel 65 százalék. 2009 második negyedévétől kezdve azonban a mai napig folyamatosan csökken a háztartások fogyasztása: az akkori - 2005-ös átlagáron számolt - 22 254 milliárd forintos évesített GDP-ből a 14 607 milliárdos fogyasztás 65,6 százalékot jelentett, tehát az eltelt három év alatt 3,5 százalékpontos visszaesés történt.

Elméletileg voltak fogyasztást generáló lépések

Bár a 2010-ben hatalomra került Orbán-kormány szándéka a fogyasztás felpörgetése volt a kezdetekben, mégis 2010 második negyedéve óta 1,8 százalékponttal csökkent a háztartások fogyasztásának GDP-hez viszonyított aránya. Pedig a kormány számos olyan intézkedést tett, melytől a csökkenő trend megfordulását várták - végül annak legfeljebb csak az ütemét tudták befolyásolni.

Először is a 2011-től életbe lépő egykulcsos személyi jövedelemadó gyakorlatilag 400 milliárd forintot hagyott a lakosságnál, ám annak is elsősorban a magasabb keresettel rendelkező rétegénél, ők azonban ezt az összeget nem költik el, hanem megtakarítják. Az alacsony keresetűeknél viszont az adójóváírás kivezetése a nettó bér csökkenését eredményezte, így kevesebbet tudtak elkölteni. Ennek ellensúlyozására bevezették ugyan az elvárt béremelés és a bérkompenzáció rendszerét, ám ez csak a bérek szinten tartására volt elegendő az esetükben.

Másik kiemelkedő intézkedése a kormánynak a minimálbér jelentős emelése, mely akár szintén eredményezhette volna a fogyasztás növelését, csakhogy az előző bekezdésben már említett adójóváírás kivezetése a minimálbérért dolgozóknál csak pár száz forint pluszt hagyott a bruttó bérből.

Harmadik kiemelendő tényező a magánnyugdíjpénztári reálhozamok kifizetése, melytől a fogyasztás felpörgését remélte a kormány. A lakosság azonban inkább megtakarítási céllal, vagy pedig a végtörlesztésnél használta fel a megkapott összeget.

Természetesen mindezek mellett meg kell említeni a svájci frank tavaly nyár végén elszálló árfolyamát is, mely a fogyasztás felpörgetése ellen hatott. 2012-től a kormány már nem tudott nagyobb forrásokat átcsoportosítani a lakosság számára, mint tette azt az egykulcsos adó révén, sőt a költségvetési hiány 3 százalék alatt tartása érdekében megszorításokra is szükség volt. Így a bevezetett áfaemelés, valamint az új adónemek, meglévő szektorális különadók, melyek valamilyen formában a végfogyasztót terhelik, szintén visszafogják a költéseket.

5 éve egyre kevesebbet költenek a háztartások

A tényleges fogyasztás 12 havi összegének éves változását tökéletesen szemlélteti az alábbi grafikonunk is. Látható, hogy gyakorlatilag a tavalyi utolsó negyedévet (talán itt érezhető a reálhozamok kifizetésének hatása), és 2008 második, harmadik negyedéveit leszámítva már 2007 április-júniusa óta, vagyis 5 éve folyamatosan egyre kevesebbet költenek a háztartások. Persze, a legnagyobb visszaesés a válságot követő időszakhoz köthető, ám a lassuló ütemű visszaesés nem tudott nemhogy fokozódó, de stabil, kismértékű növekedésbe sem átfordulni az eltelt egy évben. 2012 első negyedévében a fogyasztás gördülő évesített értéke 0,1 százalékkal, második negyedévben pedig 0,2 százalékkal volt kevesebb mint 2011 azonos időszakában. 

 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!